“Veřejně i diplomatickou cestou jsme Číně sdělili náš mírový návrh a vyzvali ji, aby se připojila. Čekáme na odpověď,” řekl Zelenskyj po svém dnešním setkání s japonským premiérem Fumio Kišidou v Kyjevě. Dodal, že dosud nemá žádné podrobnosti ohledně možného telefonického rozhovoru s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, o němž spekulovala média.

Ruský prezident Putin po rozhovorech se Si Ťin-pchingem v Moskvě uvedl, že čínský mírový plán by mohl být základem ukončení konfliktu na Ukrajině. Současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru.

Peking v plánu mimo jiné vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzývá ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se hlásí k principu “svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí”. Zelenskyj dříve uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Základní podmínkou Ukrajiny pro mírová jednání je stažení ruských vojsk z ukrajinského území.

Německá ministryně zahraničí Baerbocková návštěvu Si Ťin-pchinga v Moskvě označila za zklamání, neboť Čína měla příležitost dostát roli a odpovědnosti stálého člena Rady bezpečnosti OSN, jehož výsadou není jen vznášení veta, ale i práce ve prospěch míru. Baerbocková upozornila, že dnešní prohlášení Moskvy a Pekingu – které vystupuje proti “jednostranným sankcím” vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN – “se nezmiňuje o skutečnosti, že v posledním roce zažíváme ve světě útočnou válku, nebo jak by se to dalo jinými slovy nazvat; jako by tato válka celý rok vůbec nebyla”.

Čínský plán urovnání konfliktu na Ukrajině šéfka německé diplomacie označila za poziční dokument, ve kterém není pojmenovaný útočník ani oběť, a proto podle jejího názoru nemůže znamenat “skutečný příspěvek na cestě k míru”. Čína má přitom coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN mimořádnou odpovědnost, zdůraznila podle agentury DPA Baerbocková.