Centrální barokní budova byla původně postavena jako zájezdní hostinec na trase Praha – Vídeň. Ve druhé polovině 19. století byl komplex přeměněn na slavnou keramickou továrnu a dnes jeho krásu architekti ze studia ORA znovu oprášili.

Tomuto místu se vždy říkalo Kocanda a jedná se o areál bývalé keramické továrny v malé jihomoravské vesnici Kravsko. Projektu rozsáhlé rekonstrukce tohoto objektu se zhostili architekti ze studia ORA, kteří aktuálně řeší první etapu přeměny. Centrální barokní budova byla původně postavena jako zájezdní hostinec. Ve druhé polovině 19. století byl komplex přeměněn na slavnou keramickou továrnu. V devadesátých letech byla výroba ukončena, majetek změnil majitele a dlouho chátral. Současní majitelé, kteří pocházejí z Kravska, přestavují nemovitost tak, aby zde mohli pořádat společenské akce a agroturistiku. Komplex bude mít několik sálů, velkou ubytovací kapacitu a kuchyň.

Obnova původní krásy

Kocanda prošla v průběhu věků mnoha úpravami a transformacemi. „Cílem projektu bylo očistit budovu od poruch a vytvořit harmonický celek. Snažili jsme se obnovit kompaktnost původní hmoty, obnovit původní otvory a dokončit repliky původních oken. Zároveň jsme se chtěli vyhnout nadměrné novosti,“ vysvětlují autoři projektu. „Kvůli udržení genia loci se omítky opravují pouze lokálně, což vede k dalším divokým skvrnám na fasádě. Interiér je záměrně sparťanský, ale nechybí mu přívětivost. Zachovali jsme autentické materiály a detaily, jako jsou dveře nebo původní dekorativní dřevěná podlaha. Nové podlahy jsou z čedičových a cementových dlaždic. Na některých místech jsou odhaleny původní obrazy. Maximálně jsme využili starý nábytek – stoly, skříňky, židle, ale také stoly pod umyvadla nebo staré litinové vany, které jsme sami našli a přivezli z různých částí země nebo zakoupili v našem oblíbeném antikvariátu. Na každém kroku si člověk uvědomí, že je ve starém domě. Ale bílá zeď poskytuje dostatečné uklidnění pro finální koláž.“

Mohlo by se vám líbit

S úctou k historii

„Našli jsme tuny originálních forem na sádru používaných k výrobě keramiky. Mnohé z nich již nejsou použitelné nebo jsou přítomny v takovém množství, že již nikdy nebudou použity,“ popisují architekti. „Formy jsme pověsili kolem domu v různých kompozicích. Tyto nalezené předměty, které jsou samy o sobě pouze výrobními nástroji, ukazujeme jako objekty s vlastní estetickou kvalitou. Formy připomínají historii oblasti a zároveň návštěvníkům poskytují pohled na to, jak se vytváří keramika.“ Areál se nachází na kopcích nedaleko Znojma. Místo poskytuje vzdálené výhledy do okolí. Zahrada je rozdělena do několika sekcí a před hlavní budovou je reprezentativní park. V nejmladší části továrny, kde je nově umístěná restaurace, je malá produkční zahrada. V rohu zahrady je malé jezero, které je naplněno dešťovou vodou ze střechy Kocandy.

Mohlo by se vám líbit